W maju i czerwcu trzech ratowników medycznych: Grzegorz Grytka, Dominik Kołaski i Piotr Kramarczyk odwiedzili kolejne przedszkola. Ratownicy medyczni gościli w Przedszkolach Publicznych w Koźmińcu, Białobłotach i Tursku.
Pleszewskie Centrum Medyczne, Stowarzyszenie Centrum Rozwoju i Fundacja PZU od kwietnia realizują projekt pn. „Ratownicy medyczni dzieciom”. W ramach projektu ratownicy medyczni odwiedzają przedszkola, po to, aby tłumaczyć dzieciom, jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.
Umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest niezwykle ważna, bo może uratować ludzkie życie. Pomysłodawcy akcji wyszli z założenia, że dzieci działają instynktownie i jeśli nauczymy je jak należy reagować to przyjmą to za naturalną czynność, którą należy wykonać.
Prowadzenie zajęć w takich grupach jak podkreślają prowadzący to czysta przyjemność, dzieci bardzo chętnie angażują się w każde ćwiczenia, uważnie słuchają i chętnie prezentują swoje zdolności aktorskie podczas inicjowanych scenek sytuacyjnych.
Przypomnijmy, dzieci w ramach zajęć uczą się na przyniesionych pluszakach jak poprawnie wykonywać ćwiczenia takie jak: ułożenie w pozycji bocznej, sprawdzanie oddechu, uciskanie klatki piersiowej, bandażowanie, a także jak należy zachować się w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z osobą poszkodowaną nieprzytomną oraz osobą nieprzytomną, u której stwierdza się brak oddechu. W ramach zajęć opracowana została cała seria ćwiczeń związanych z numerami alarmowymi, w tym rozmowa z dyspozytorem medycznym i zgłaszanie zdarzenia. Ponadto dzieci odgrywają liczne scenki, które mają na celu utrwalenie zdobytej wiedzy: scenka sytuacyjna, w której dziecko traci przytomność, utrwalenie numerów alarmowych oraz zadań, które wykonują poszczególne służby ratunkowe poprzez prezentowanie sylwetek: ratownika medycznego, policjanta oraz strażaka.
Na zakończenie Mali Ratownicy muszą zmierzyć się z egzaminem. Pytania egzaminacyjne dotyczą: numerów alarmowych, kogo należy powiadomić, kiedy dostrzeżemy zagrożenie, zachowania się w danej sytuacji, możliwych reakcji w określonym przypadku, pytań jakich należy używać w przypadku, kiedy chcemy sprawdzić przytomność u poszkodowanego. Egzamin zakończony jest wręczeniem w pełni zasłużonych dyplomów i upominków i wykonaniem pamiątkowego zdjęcia
Comments are closed