Grzegorz Grytka, Dominik Kołaski, Adam Kozioł i Piotr Kramarczyk od września do listopada odwiedzili 4 placówki: Przedszkole im. Jana Pawła II w Kowalewie, Przedszkole Publiczne w Galewie, Przedszkole Publiczne w Tomicach, Niepubliczne Przedszkole Pszczółka Maja w Pleszewie w ramach projektu pn. „Ratownicy medyczni dzieciom”.
Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Centrum Rozwoju w Pleszewie, Pleszewskie Centrum Medyczne Sp. z o. o. oraz partnera Fundację „ORLEN – DAR SERCA”. Fundacja sfinansowała zakup drobnych upominków dla dzieci, które uczestniczą w zajęciach. I tak do dzieci trafiają: książeczki na temat pierwszej pomocy, plecaki, przypinki, kubki, apteczki, fotomagnesy z numerami alarmowymi oraz pluszowe misie. Warto również zaznaczyć, że prowadzący nie otrzymują wynagrodzenia za prowadzenie zajęć, robią to wolontaryjnie, w swoim wolnym czasie. Jednak jak sami podkreślają, na co dzień spotykają się z sytuacjami, kiedy właściwa reakcja świadków zdarzenia decyduje o szansach przeżycia poszkodowanego i to właśnie mobilizuje ich do podejmowania tego typu działań, ponieważ to nie jest „tylko” zawód, ale to również pasja.
Podczas zajęć dzieci uczą się na przyniesionych pluszowych misiach jak poprawnie wykonywać ćwiczenia takie jak: ułożenie w pozycji bocznej, sprawdzanie oddechu, uciskanie klatki piersiowej, bandażowanie, a także jak należy zachować się w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z osobą poszkodowaną nieprzytomną oraz osobą nieprzytomną, u której stwierdza się brak oddechu. W ramach zajęć opracowana została cała seria ćwiczeń związanych z numerami alarmowymi, w tym rozmowa z dyspozytorem medycznym i zgłaszanie zdarzenia. Ponadto dzieci odgrywają liczne scenki, które mają na celu utrwalenie zdobytej wiedzy: scenka sytuacyjna, w której dziecko traci przytomność, utrwalenie numerów alarmowych oraz zadań, które wykonują poszczególne służby ratunkowe poprzez prezentowanie sylwetek: ratownika medycznego, policjanta oraz strażaka. Zdobyta wiedza zweryfikowana jest podczas egzaminu, po którym dzieci zdobywają tytuł Małego Ratownika a w nagrodę mogą z bliska obejrzeć karetkę pogotowia.
Oprócz tego, że ratownicy medyczni odwiedzają przedszkola to w październiku wyjątkowo dzieci z Przedszkola Publicznego w Choczu przyjechały do Pleszewskiego Centrum Medycznego i zaprezentowały zaproszonym gościom lekcję pokazową. Podczas spotkania na ręce Pana Arkadiusza Grabowskiego — Ordynatora Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, Pana Witolda Szymczaka — Przewodniczącego Koła Ratowników Medycznych w Pleszewie oraz Pana Ireneusza Sobczaka — Pielęgniarza Oddziałowego zostało przekazanych 30 maskotek, które będą znajdować się w karetkach i będą przekazywane dzieciom, które uczestniczą w zdarzeniach. Zbadanie i opatrzenie rannego kilkulatka lub podanie mu leku jest zdecydowanie trudniejsze niż osobie dorosłej. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzą pluszowe misie. Przytulanki w tych ciężkich chwilach mają działanie terapeutyczne, a ich wręczenie ma na celu ukojenie fizycznego bólu oraz umożliwienie służbom medycznym nawiązanie kontaktu z dzieckiem. Maskotki są niezastąpionym wsparciem psychologicznym, gdyż pozwalają dziecku choć na chwilę zapomnieć o cierpieniu, łagodzą ich ból oraz uraz psychiczny wywołany dramatycznym przeżyciem.
W ostatnim czasie firma AND – BUD przekazała ratownikom medycznym maskotkę, która dołączyła do Misia Edka i Lalki Bartka. Nasza żółta maskotka nie posiada jeszcze imienia — prosimy naszych sympatyków o pomoc w wyborze imienia. Propozycje można składać za pośrednictwem naszego profilu na Facebooku: Ratownicy Medyczni Dzieciom.
Comments are closed