26 i 27 kwietnia 2018 roku Ratownicy medyczni z Pleszewskiego Centrum Medycznego: Grzegorz Grytka, Dominik Kołaski, Adam Kozioł, Piotr Kramarczyk w ramach projektu pn. „Ratownicy medyczni dzieciom” realizowanego przez Stowarzyszenie Centrum Rozwoju z Partnerem Fundacją PZU odwiedzili Przedszkolaków z Przedszkoli Publicznych w: Karminie i Dobrej Nadziei.
Na początku było poważnie, bo temat jest niezwykle ważny. Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że umiejętność udzielania pierwszej pomocy może uratować życie drugiemu człowiekowi, ale wie też, że ma braki w tym zakresie. W związku z tym realizatorzy projektu założyli sobie realizację celu, jakim jest przeszkolenie dzieci w wieku przedszkolnym w zakresie nauki udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Prowadzący na podstawie własnego doświadczenia opracowali program dedykowany specjalnie dla dzieci w wieku przedszkolnym składający się z kliku bloków. Program został tak opracowany, aby poprzez zabawę i ćwiczenia nauczyć dzieci tego, jak mają się zachować w przypadku zagrożenia.
Na wstępie prowadzący przedstawiają się, opowiadają o swojej pracy, o doświadczeniu zawodowym, prezentują sylwetkę ratownika medycznego. Potwierdzeniem tego, co powiedzieli jest prezentacja krótkiego filmu o pracy ratownika medycznego połączona z omówieniem historii pogotowia ratunkowego.
Po krótkim wstępie prowadzący wprowadzają dzieci w zagadnienie pierwszej pomocy, aby aktywizować dzieci i nie pozostawiać ich biernymi słuchaczami treści teoretyczne przeplatane są z ćwiczeniami praktycznymi. Podczas udzielania pomocy ważne jest, aby zwrócić uwagę i pamiętać o tym, że każdy kto pomaga musi mieć na względzie bezpieczeństwo własne jak i poszkodowanego. Po upewnieniu się, że osoba pomagająca jest bezpieczna należy sprawdzić przytomność u osoby poszkodowanej, czyli należy złapać za barki i potrząsnąć, zadać pytanie, czy osoba poszkodowana słyszy. Następnie należy zawołać pomoc, niezbędne jest tutaj wsparcie osoby dorosłej. Dzieci podczas zajęć uczą się na przyniesionych misiach sprawdzania oddechu oraz ułożenia w pozycji bocznej. Podczas zajęć prowadzący przypominają dzieciom numery alarmowe. Każde dziecko otrzymuje telefon, na którym samodzielnie wykręca numer alarmowy. Numery alarmowe utrwalane są dzięki dedykowanym piosenkom – i tutaj jest chwila na relaks, dzieci mogą śpiewać i tańczyć. Po odprężeniu przy piosenkach nadchodzi czas na odegranie scenek – tutaj mali aktorzy wcielają się w rolę: ratownika medycznego, strażaka i policjanta. Po kolei prezentują poszczególne służby ratunkowe, a po tym następuje możliwość kolejnego popisu wiedzy dla Małych Ratowników, czyli do kogo przyporządkujemy takie atrybuty jak: wąż z prądownicą, lizak czy stetoskop. Aktorskie talenty Mali Ratownicy pokazują podczas scenki, w której zemdlała koleżanka – powtarzają to, czego nauczyły się, czyli co należy zrobić, gdzie zadzwonić, jak przeprowadzić rozmowę z dyspozytorem medycznym – tak, prowadzący wciela się w rolę dyspozytora medycznego i przeprowadza standardową rozmowę z osobą zgłaszającą zdarzenie. Wcześniej Mali Ratownicy dowiedzieli się co należy zrobić, kiedy poszkodowany oddycha, a teraz przychodzi czas na sytuację, w której poszkodowany nie oddycha. W tym przypadku znów z pomocą przychodzą pluszowe misie przyniesione przez dzieci – to na nich w rytm piosenki uczą się jak poprawnie uciskać klatkę piersiową. Po tych zajęciach Mały Ratownik potrafi również zrobić opatrunek – tutaj znowu dużą rolę odgrywa przyniesiony pluszak — to on ma bandażowane łapki, głowę.
Po takiej dawce wiedzy nie pozostaje prowadzącym nic innego jak zweryfikowanie tego, czego nauczyli przedszkolaków. Mali Ratownicy muszą zmierzyć się z egzaminem — do wyboru mają trzy odpowiedzi, tylko jedna jest poprawna. Pytania dotyczą: numerów alarmowych, kogo należy powiadomić, kiedy dostrzeżemy zagrożenie, zachowania się w danej sytuacji, możliwych reakcji w określonym przypadku, pytań jakich należy używać w przypadku, kiedy chcemy sprawdzić przytomność u poszkodowanego. Egzamin zakończony jest wręczeniem w pełni zasłużonych dyplomów i upominków. Znajdzie się również chwila na wykonanie pamiątkowego zdjęcia.
Ale to jeszcze nie koniec atrakcji – Mali Ratownicy idą obejrzeć z bliska karetkę pogotowia! Dzięki spotkaniu mają niepowtarzalną okazję zapoznania się z wyposażeniem Ambulansu oraz ze sprzętem medycznym. Ma to swój dodatkowy cel, ponieważ dla każdego zaadaptowanie do nowej sytuacji wiąże się z ogromnym stresem, stąd poznanie osób, które będą udzielały pomocy oraz sprzętu, który będzie używany daje możliwość zmniejszenia stresu, który i tak jest olbrzymi w tego rodzaju sytuacji.
Organizowanie tego typu spotkań w formie zabawy dla dzieci w wieku przedszkolnym pomaga oswoić się z tematem pierwszej pomocy, a także rozwijać w nich od najmłodszych lat poczucie obowiązku niesienia pomocy innym.
Comments are closed