Ratownicy medyczni w ramach projektu np. „Ratownicy medyczni dzieciom” odwiedzili kolejne przedszkola

Ratownicy medyczni w ramach projektu np. „Ratownicy medyczni dzieciom” odwiedzili kolejne przedszkola

W maju i czerwcu trzech ratowników medycznych: Grzegorz Grytka, Dominik Kołaski i Piotr Kramarczyk odwiedzili kolejne przedszkola. Ratownicy medyczni gościli w Przedszkolach Publicznych w Koźmińcu, Białobłotach i Tursku.

Pleszewskie Centrum Medyczne, Stowarzyszenie Centrum Rozwoju i Fundacja PZU od kwietnia realizują projekt pn. „Ratownicy medyczni dzieciom”. W ramach projektu ratownicy medyczni odwiedzają przedszkola, po to, aby tłumaczyć dzieciom, jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.

Umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest niezwykle ważna, bo może uratować ludzkie życie. Pomysłodawcy akcji wyszli z założenia, że dzieci działają instynktownie i jeśli nauczymy je jak należy reagować to przyjmą to za naturalną czynność, którą należy wykonać.

Prowadzenie zajęć w takich grupach jak podkreślają prowadzący to czysta przyjemność, dzieci bardzo chętnie angażują się w każde ćwiczenia, uważnie słuchają i chętnie prezentują swoje zdolności aktorskie podczas inicjowanych scenek sytuacyjnych.

Przypomnijmy, dzieci w ramach zajęć uczą się na przyniesionych pluszakach jak poprawnie wykonywać ćwiczenia takie jak: ułożenie w pozycji bocznej, sprawdzanie oddechu, uciskanie klatki piersiowej, bandażowanie, a także jak należy zachować się w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z osobą poszkodowaną nieprzytomną oraz osobą nieprzytomną, u której stwierdza się brak oddechu. W ramach zajęć opracowana została cała seria ćwiczeń związanych z numerami alarmowymi, w tym rozmowa z dyspozytorem medycznym i zgłaszanie zdarzenia. Ponadto dzieci odgrywają liczne scenki, które mają na celu utrwalenie zdobytej wiedzy: scenka sytuacyjna, w której dziecko traci przytomność, utrwalenie numerów alarmowych oraz zadań, które wykonują poszczególne służby ratunkowe poprzez prezentowanie sylwetek: ratownika medycznego, policjanta oraz strażaka.

Na zakończenie Mali Ratownicy muszą zmierzyć się z egzaminem. Pytania egzaminacyjne dotyczą: numerów alarmowych, kogo należy powiadomić, kiedy dostrzeżemy zagrożenie, zachowania się w danej sytuacji, możliwych reakcji w określonym przypadku, pytań jakich należy używać w przypadku, kiedy chcemy sprawdzić przytomność u poszkodowanego. Egzamin zakończony jest wręczeniem w pełni zasłużonych dyplomów i upominków i wykonaniem pamiątkowego zdjęcia

.SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

logo fundacja_duze_podstawowe_poziomprawa_RGB

Comments are closed