„Ratownicy medyczni dzieciom“ — spotkania w pleszewskich Przedszkolach

„Ratownicy medyczni dzieciom“ — spotkania w pleszewskich Przedszkolach

08 maja 2018 roku Ratownicy medyczni z Pleszewskiego Centrum Medycznego: Grzegorz Grytka, Dominik Kołaski i Piotr Kramarczyk odwiedzili Przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola Ochronka w Pleszewie oraz 10 maja 2018 roku Przedszkolaków z Publicznego Przedszkola nr 3 „Słoneczne” w Pleszewie w ramach projektu pn. „Ratownicy medyczni dzieciom” realizowanego przez Pleszewskie Centrum Medyczne, Stowarzyszenie Centrum Rozwoju w Pleszewie oraz Fundację PZU.

Program zajęć z zakresu szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej został opracowany przez ratowników medycznych na podstawie ich wiedzy i doświadczenia.

Każde dziecko przed zajęciami proszone jest, aby przyniosło na zajęcia swojego ulubionego pluszaka. Maskotka w całych zajęciach odgrywa bardzo ważną rolę – pomaga wykonywać ćwiczenia takie jak: ułożenie w pozycji bocznej, sprawdzanie oddechu, uciskanie klatki piersiowej, bandażowanie. Prowadzący również posiłkują się wsparciem maskotki – ratownika medycznego Misia Edka. Oprócz tego, że pomaga wykonywać ćwiczenia to jeszcze bacznie obserwuje całe zajęcia i chętnie pozuje do zdjęć.

Jak na każdych zajęciach i na tych dzieci nauczyły się jak należy zachować się w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z osobą poszkodowaną nieprzytomną oraz osobą nieprzytomną, u której stwierdza się brak oddechu. W ramach zajęć opracowana została cała seria ćwiczeń związanych z numerami alarmowymi, w tym rozmowa z dyspozytorem medycznym i zgłaszanie zdarzenia. Ponadto dzieci odgrywają liczne scenki, które mają na celu utrwalenie zdobytej wiedzy: scenka sytuacyjna, w której dziecko traci przytomność, utrwalenie numerów alarmowych oraz zadań, które wykonują poszczególne służby ratunkowe poprzez prezentowanie sylwetek: ratownika medycznego, policjanta oraz strażaka.

Po całym trudzie włożonym w zdobycie i utrwalenie wiedzy przychodzi czas na weryfikację i egzamin. Kilka dość trudnych pytań nie sprawiło dzieciom najmniejszego problemu i tym samym wszyscy zdobyli w pełni zasłużony tytuł „Małego Ratownika”. Oprócz dyplomów i upominków w nagrodę dzieci mogły z bliska obejrzeć karetkę pogotowia.

Dziękujemy bardzo za miłe przyjęcie w placówce oraz tradycyjnie Sponsorom i wszystkim osobom wspierającym, bez których nie było by możliwe zrealizowanie tego projektu.

SONY DSC

 

SONY DSC

SONY DSC

FB_IMG_1525882131241

FB_IMG_1525882173556

FB_IMG_1525882626847

FB_IMG_1525882777577

logo fundacja_duze_podstawowe_poziomprawa_RGB

Comments are closed