Ratownicy medyczni dzieciom

Ratownicy medyczni dzieciom

Od 01 kwietnia 2018 roku Stowarzyszenie Centrum Rozwoju w Pleszewie we współpracy z Pleszewskim Centrum Medycznym oraz wspólnie z Partnerem – Fundacją PZU realizują projekt pn. „Ratownicy medyczni dzieciom”. W ramach projektu Ratownicy medyczni na co dzień pracujący w Pleszewskim Centrum Medycznym, odwiedzą dzieci w przedszkolach na terenie powiatu pleszewskiego po to, aby nauczyć ich udzielania pierwszej pomocy.

Celem projektu jest przeszkolenie dzieci w wieku przedszkolnym w zakresie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Organizowanie spotkań w formie zabawy pomaga oswoić się z tematem pierwszej pomocy, a także rozwijać w nich od najmłodszych lat poczucie obowiązku niesienia pomocy innym.

Wydarzenia ostatnich kilku miesięcy przyniosły szereg informacji o zdarzeniach, które zakończyły się tragicznie w wyniku wypadków, podczas których nikt nie podjął się udzielenia pierwszej pomocy. Osoby z terenów wiejskich, które przeważają na terenie powiatu pleszewskiego dodatkowo narażone są na dłuższe oczekiwanie na przybycie służb ratunkowych, stąd należy dołożyć wszelkich starań, aby edukacja w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej była na wysokim poziomie, a dodatkowo cyklicznie powtarzana celem utrwalenia nabytych kompetencji.

Treści poruszane na spotkaniach są dobrane do wieku oraz stanu rozwoju psychicznego dzieci. Na spotkanie każde dziecko przynosi swojego misia, na którym ma możliwość przećwiczenia: sprawdzania przytomności, oddechu, uciskania klatki piersiowej, ułożenia w pozycji bocznej ustalonej. Dodatkowo prowadzący przynoszą ze sobą telefony, za pomocą których dzieci utożsamiają się z osobą zgłaszającą wypadek na numer alarmowy oraz uczą się przeprowadzenia rozmowy z dyspozytorem medycznym. Podczas spotkań dzieci będą mogły wcielić się w rolę: ratownika medycznego, policjanta i strażaka. Dodatkową atrakcją jest możliwość zapoznania się z wyposażeniem Ambulansu oraz ze sprzętem medycznym. Ma to swój dodatkowy cel, ponieważ dla każdego zaadaptowanie do nowej sytuacji wiąże się z ogromnym stresem, stąd poznanie osób, które będą udzielały pomocy oraz sprzętu, który będzie używany daje możliwość zmniejszenia stresu, który i tak jest olbrzymi w tego rodzaju sytuacji.

Uczestnicy zajęć na zakończenie zmierzą się również z „egzaminem” sprawdzającym wiedzę i umiejętności zdobyte podczas zajęć, po którym otrzymają drobne upominki.

Projekt jest finansowany ze środków Fundacji PZU, Pleszewskiego Centrum Medycznego oraz Stowarzyszenia Centrum Rozwoju.

Przedszkola, które są zainteresowane wzięciem udziału w projekcie prosimy o zgłaszanie się drogą mailową na adres: scrpleszew@gmail.com lub telefoniczną pod numerem telefonu: 503 110 366.

Serdecznie zapraszamy do współpracy, chętnie odpowiemy na wszystkie Państwa pytania.

20170620_114056

DSC02261

P1100801

Comments are closed